November 18-20. között tizenkettedik alkalommal rendezték meg Veszprémben a Music Hungary Konferenciát & Showcase-t, amely idén minden eddigit felülmúló látogatottságot hozott. A konferenciat fő témája a „Hangnemváltás: alkalmazkodás és rock’n’roll” volt, amely azt vizsgálta, hogyan reagál a szakma az új kihívásokra, keresve - napjaink népszerű szavával - a reziliencia és a kihívásokkal való megküzdés útjait.
„2013 óta csináljuk, és minden évben egyre jobb. Most éreztem meg, hogy mennyire nélkülözhetetlenné vált ez a rendezvény a szakma számára”
– fogalmazott Weyer Balázs, a Music Hungary Szövetség elnöke. Kiemelte, hogy a rendezvény az évek során eseményből szervezetté fejlődött, majd kiegészült a showcase-zel és a díjátadóval, mára pedig a zeneipar kohézióját erősítő nélkülözhetetlen platformmá vált.
A konferencia keretében panelbeszélgetések és előadások sora foglalkozott a zenei szektor legégetőbb kérdéseivel: a válságban lévő fesztiválszektortól kezdve az európai uniós források felhasználásán át a mesterséges intelligencia zenében elfoglalt helyéig számos kurrens problémát vitattak meg. Kiemelt téma volt a szakmabelieket érintő - az extrém életritmusból, az egzisztenciális bizonytalanságból, az alkotás kiszolgáltatottságából - fakadó mentális problémák kérdésköre is.
A rendezvény része a hagyományokhoz híven a showcase-koncertprogram is, amely idén is megmutatta, hogy milyen vibráló és sokszínű is a hazai zenei szcéna. Az első nap minden várakozást felülmúlt, és az eddigi legnagyobb látogatottságot hozta Veszprémbe, a program pedig a konferencia látogatóit és a veszprémi fiatalokat egyaránt megmozgatta. Kolibri egyedi atmoszférát teremtő produkciója kiemelkedő sikert aratott, míg Cserihanna énekesi kvalitásai mellett szellemes dalszövegeivel nyűgözte le a közönséget. Ótvar Pestis az oldschool hip-hop kiemelkedő alakja, autentikus stílusával tette felejthetetlenné a kedd estét, míg a Subtones és Szlimmy modern hangzásvilággal hozott új színt a programba, Csoórs Sándor és Nové Soma duója vagy a Vremea Valkania pedig a zenei hagyományok felől építettek hidat a mába zenéjükkel. A fellépők sokfélesége és a közönség lelkesedése együttesen tette felejthetetlenné az idei showcase-t.
November 19-én, harmadik alkalommal adták át a Music Hungary-díjakat, ezúttal a Hangvillában. A szakma minden szegmensét átfogó elismerés célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a kiemelkedő teljesítményekre. Az este házigazdái Csepelyi Adrienn és Hajós András voltak. A Backstage-díjat a Fishing on Orfű csapata kapta, a Showtime-díjat Azahriah Aréna-koncertsorozata nyerte el. A Vizuál-díj a Platon Karataev Magyar Zene Házában készült Napkötöző vetítéseiért járt, míg az Innováció-díjat a jelnyelvi tolmácsokból álló csapat kapta, akik évek óta számos koncertélményt tesznek elérhetővé a hallássérült közönség számára. A Pro-díjat Gellai Gergő, a pécsi zenei élet kiemelkedő alakja kapta, míg a Média-díj Németh Róbert újságíróhoz és zenészhez került. Az Inspiráció-díj a Fábián Juli Emlékalapítványé lett, a Crossover-díjat pedig a Magyar Zene Háza Dívák és Ikonok kiállítása nyerte el.
A Music Hungary Szövetség a magyar zeneipar reprezentatív szakmai szervezete. A Music Hungary Konferencia és Showcase-nek 2020 óta, immár ötödik éve adott otthont Veszprém, az Unesco Zene Városa címet Magyarországon egyedüliként viselő város.