
A Dal versenye 2025. március 29-én a Gypo Circus és Szirota Jenifer győzelmével zárult, miután a nyolc, döntős produkció a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara közreműködésével adta elő szerzeményét.
A válogatók és elődöntők legjobbjait a zsűri és a közönség juttatta A Dal
2025 döntőjébe. A Dal 2025 a verseny győztesének biztosítja egy új album elkészítését. Stúdióidő, szerzői csapat, produceri segítség is rendelkezésére áll, és egy videóklipet is készítenek számára. A lemez és a videóklip összértéke 10.000.000 Ft.
A Dal 2025 korábbi fordulóiban különböző zenei stílusokba bújtak a nóták, amelyeket a műfaj neves előadói segítettek átdolgozni: swing (Gájer Bálint), jazz (Harcsa Veronika), rock (Keresztes Ildikó) és népzene (Szarka Tamás). Így tehát adásról adásra új színezetű előadás kerüljön A Dal színpadára.
A Dal műsorvezetői Rókusfalvy Lili és Fodor Imre, a zsűri 2025-ben Ferenczi György, a Rackajam zenekar frontembere, Gubik Petra színésznő-énekesnő, Németh Lojzi, a Bikini basszusgitárosa és az énekesnő Szandi voltak. Az ítészek minden etapban véleményezték a produkciókat, hangsúlyozva hogy a műsor a dalok versenye, ezért kifejezetten a szerzeményt helyezték a középpontba.
– Csodálatos zenei utazás volt ez a műsor – fogalmazta meg Szandi mindazt, amit érzett a döntőig vezető úton.
A műsor a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara produkciójával kezdődött és ezáltal azonnal magasra emelte a megugrandó színvonalat.
A műsor látványvilágáról és a szereplők stylingjáról, valamint sminkjéről majd az életmóddal és a divattal foglalkozó kritikusok formálnak véleményt – egy biztos: ezen a vonalon van mit csiszolni mind a zsűri, mind a versenyzők külsőségeit tekintve.
Az első fellépő a Felvidéki Jazz Band volt, akik számára elmondhatatlan érzés volt a továbbjutás és nagy álmuk vált valóra azzal, hogy szimfonikus zenekarral is felléphettek a döntőben. Szandi szerint a Kicsikém hangulata ugyan, némiképp szomorkássá vált az eredetihez képest, ezzel együtt mégis egészen más, izgalmas dimenziót kapott.
Szabó Ádám Örök hűség címmel születendő gyerekéről írt dalt. A korábbi kereskedelmi csatornák tehetségkutatójában még harmonikásként ismertté, majd Tóth Andival való kapcsolata révén hírhedtté vált énekes mára családapává szelídült. Jó egészséget kívánunk a családnak! Ezzel együtt a dal kissé erőltetett előadásmódja még egészen biztosan rászorul némi finomításra.
Eleinte biztosan felmerült a nézőben, hogy ki az a Zabos Regina és Káté. A Dal adását követően sem lesz ez másképp, mert vélhetően nem ez a duó lesz a következő magyar formáció, amely háromszor megtölti a Puskást. Nem a Mást ölelj című szerzemény középszerűsége hozza majd meg a sikert számukra.
Az Asphalt Horseman tagjai a hazai rockzenei éra ismert arcai – legalábbis az underground szcénában –, hiszen többek között Lőrincz Károly és Megyesi Balázs is megannyi rock/metal produkcióban muzsikáltak már az elmúlt évtizedekben. A Mesél a szél című, döntős szerzeményük kapcsán a zsűri a döntőben ódákat zengett. Vajon egy vérbeli rockzenei koncerten a setlist részeként hogyan reagál majd a közönség erre a puha és balladisztikus dalra? Ott talán kevésbé tűnnek majd fel az intonációs problémák – amelyek egy élő produkcióban nagyzenekari kísérettel bántóan kirívóak még a kevésbé vájt fül számára is.
Ezzel lezárult a műsor első etapja. A második felvonást a Pinkers nyitotta a KFK című dallal.
Talán ha zsűri tagjai korrekt kritikát is megfogalmaztak volna a műsor során, az az előadók épülésére szolgált volna a jövőben. Szandi, Gubik Petra, Németh Lojzi és Ferenczi György azonban szinte kivétel nélkül minden alkalommal mindenkit megdicsért. Ezáltal a fellépők vélhetően nem kaptak reális, objektív visszajelzést a teljesítményükről.
– Nehéz ez után megszólalni – fogalmazott Fodor Imre műsorvezető és ehhez a sokatmondó gondolathoz nem is kell mást hozzáfűzni.
Patocska Olivér – akit főként az OliverFromEarth nevű formációból ismerhetünk – egy dalszerző táborban ismerkedett meg Pál-Baláž Karmennel. A felvidéki énekesnővel közös, Álmok című alkotásuk most A Dal döntőjében mutatkozott meg.
Borbély Richárd Nagyapám című dalával nevezett a versenyre. A zsűri és a közönség is szerette a nótát. Vitathatatlan azonban, hogy a művész a Madách Színház musical-színészeként lényegesen karakteresebb, mint önálló előadóként, saját dallal a színpadon állva. A Madáchban most Az Operaház Fantomjában, a Lúdas Matyiban, a Micsoda Nő!-ben és a Nyomorultakban is játszik.
A versenyt a Gypo Circus és Szirota Jenifer dala, a Szél úgy beszél zárta és ezzel keretes szerkezetbe foglalta a műsort. Az utolsó fellépő volt ugyanis a leginkább kiemelkedő, amelyhez csak a nyitó produkció volt igazán méltó.
A döntőben a szavazás menete is változott, hiszen a zsűri már nem pontozott minden produkció után, csupán amikor már mind a nyolc nóta elhangzott. Négy továbbjutót választottak, majd a közönség közülük szavazta meg a győztes szerzeményt.
A zsűri pontozása alapján az első négy helyen Borbély Richárd, az Asphalt Horseman, Pál-Baláž Karmen és Patocska Olivér, valamint a Gypo Circus és Szirota Jenifer végzett. Ők folytatták a műsort és nézők döntöttek arról, hogy ki nyerje 2025-ben a Magyarország dala címet.
A szavazás ideje alatt a tavalyi győztes lépett fel: László Evelin az új dalaiból mutatott be egy csokorra valót.
A Gypo Circus és Szirota Jenifer Szél úgy beszél című dala az Év dala 2025-ben. Megérdemeltem – legalábbis a mezőny tekintetében mindenképpen.
Fotó: Gypo Circus és Szirota Jenifer x A Dal