Rangos külföldi művészek a váci Régi Zenei Napokon és a Budapesti Nemzetközi Csellóversenyen

A Filharmónia Magyarország június 27. és július 5. között szervezi meg a legnagyobb múltú magyarországi régizenei fesztivált, a váci Régi Zenei Napokat, szeptember 8. és 14. között pedig a Budapesti Nemzetközi Csellóversenyt. Mindkét eseményre rangos külföldi művészeket is várnak.

 

A Régi Zenei Napokat eleinte Sopronban, majd Eszterházán rendezték meg. 2017 óta a rendezvény Vácra költözött, amely ideális helyszínnek bizonyult a fesztivál számára.

 

A 41. alkalommal megrendezett Régi Zenei Napok nyitó és záró koncertjén a barokk stílus kevésbé ismert bécsi mesterei kerülnek reflektorfénybe, és a közönség megismerkedhet a Haydneum legfrissebb kutatásai során nemrég feltárt művekkel is.




- Június 27-én a fesztivál nyitó koncertjén a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar lesz hallható - közölte Vashegyi György, a Haydneum művészeti igazgatója.


A hangversenyen Johann Joseph Fux és Gregor Joseph Werner művei, valamint Francesco Bartolomeo Conti Szent Péter és Pál miséje lesz hallható, amely a Johann Sebastian Bach által is nagyra becsült szerző egyik főműve.

 

- Június 28-án a Simplicissimus Kamaraegyüttes ad családi koncertet a PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpont Beer Miklós-termében - mondta az igazgató.

 

Június 29-én a magyarok vezette svájci együttes, a Capricornus Consort Basel a Barátok templomában lép fel, ahol a művészek Johann Sebastian Bach billentyűs műveit szólaltatják meg zenekari átiratban.

 

- A Régi Zenei Napokon mesterkurzusokat vezető, nemzetközileg elismert művészek koncertje, a Professzorok Hangversenye július 2-án, a Piarista Kilátó Központban lesz hallható, a fesztivál záró koncertjére - melyen többek között német és francia barokk művek csendülnek fel - pedig július 5-én kerül sor a Fehérek templomában - sorolta Vashegyi György.

 

Mivel Magyarországon nincs iskolai rendszerű régizenei képzés, a mesterkurzusok a tudásátadás legfontosabb közegei, amelyek egyúttal közösségként is összehozzák a régizene iránt érdeklődőket.




A kurzusokat vezető, nemzetközileg elismert mesterek - Kovács Ágnes és Elisabeth Scholl (ének), Veronika Skuplik (barokk hegedű), Szomor Dániel (violone, nagybőgő), Andrea Buccarella (csembaló), Januj Anna (furulya), Vashegyi György (kamarazene), valamint Nagy Réka (viola da gamba, cselló) - mellett a részt vevő hallgatók is bemutatják tudásukat egy koncerten, de az érdeklődők a kurzusok óráin is részt vehetnek - emelték ki, hozzátéve, hogy a Régi Zenei Napokon a látogatókat zenés vásári forgatag, reneszánsz táncház, pódiumbeszélgetés és hangszerészműhely-látogatás is várja.

 

Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója a hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy a szeptember 8. és 14. között a Zeneakadémián zajló Budapesti Nemzetközi Csellóversenyen - amelyen a nemzetközi zsűri elnöke Frans Helmerson, a zsűri művészeti vezetője pedig Várdai István lesz - a személyes versenyre kiválasztott legkiválóbb fiatalok mérik össze tudásukat szólóban, zongora- és zenekari kísérettel.

 

A versenyre összesen 135 csellista jelentkezett, egyebek mellett Ausztriából, Ausztráliából, Olaszországból, valamint Kínából is.




Várdai István csellóművész videóüzenetében hangsúlyozta, hogy a versenyre jelentkezők létszáma felülmúlta a várakozásokat. Hozzátette: nemzetközileg elismert művészek, tanárok, kiválóságok fémjelzik a verseny a minőségét, aminek köszönhetően az esemény átlépte a "láthatósági küszöböt" nemzetközi szinten.

 

A Budapesti Nemzetközi Csellóverseny elődöntőjében a versenyzők kíséret nélkül, valamint zongorakísérettel játszanak, a középdöntőben pedig a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével adják elő a legnépszerűbb csellóversenyeket.

 

A döntőben a versenyzők mögött a Nemzeti Filharmonikus Zenekar játszik, és a csellóirodalom legnehezebb versenyműveit hallhatja a közönség.

 

A győztesek az értékes nyeremények és különdíjak mellett fellépési lehetőséget is kapnak, és gálakoncertet is adnak a Zeneakadémián.


A verseny fordulói nyilvánosak, így az érdeklődők megismerhetik, hogyan játszanak a világ legjobb 30 év alatti csellistái.

 


Fotók: Régi Zenei Napok

További hírek

További hírek

© 2025 - Zeneszöveg.hu Kft. - Minden jog fenntartva.
Kedves Látogatónk!

A Zeneszöveg.hu oldal teljes értékű használatához minimum Internet Explorer 8 vagy Google Chrome v8.0, illetve Mozilla Firefox 4.0 böngésző ajánlott. Az alábbi linkeken elérhetők a legfrissebb változatok.

Amennyiben korlátozott lehetőségekkel folytatni kívánod a böngészést oldalainkon, kattints a TOVÁBB gombra.

Tovább