
Ősbemutatókkal és kortárs művekkel emlékeznek a holokauszt áldozataira kedden a Fesztivál Akadémia Budapest nyári programsorozata, a Summerfest keretében a Budapest Music Centerben.
A világ élvonalába tartozó szólisták és ismert művészek együtt lépnek színpadra, hogy a magyar holokauszt 80. évfordulóján méltó emléket állítsanak.
A három koncertből álló sorozat Mendelssohn d-moll zongoratriójával veszi kezdetét 16 órakor, három fiatal zenész, Coco Tomita (hegedű), Mon-Puo Lee (cselló) és Boros Mihály (zongora) tolmácsolásában.
Ezt 17 órától Kaddis - Az emlékezők imája címmel egy összművészeti előadás következik, amely a Kertész Imre Intézettel közös produkcióban valósul meg.
Kertész Imre műve alapján Ugron Zsolna dramatizálta a szöveget
Közreműködik Kokas Katalin és Kelemen Barnabás (hegedűn és brácsán), Lukács Miklós (cimbalmon), Eredics Salamon (harmonikán) és Eredics Dávid (klarinéton). Kertész Imre gondolatait és emlékeit két színész, Kelemen Hanna és Szabó Sebestyén László szólaltatják meg.
A nap utolsó koncertjén, 19 órakor kortárs, a holokauszt által ihletett kompozíciók hangzanak el. Köztük ősbemutatókat is műsorra tűznek, ugyanis több magyar zeneszerző kifejezetten a FAB felkérésére komponált új művet erre az alkalomra.
Elhangzik Madarász Iván Talizmán című alkotása, Tornyai Péter Grab in den Lüften című kompozíciója, Balogh Mátétól az Eisikovits-Recitations és Bella Mátétól az After the Rain.
Az este során megszólal Pavel Haas 1938-ban íródott 3. vonósnégyese is, amely egyszerre idézi meg a közép-európai kulturális hagyományt és a kor sötét előérzetét. A koncert különleges vendége Molnár Piroska, aki prózai részletekkel kapcsolja össze a műveket.